İçerik Pazarlaması Nedir? Neden Önemlidir?

Dijitalleşen dünyanın en önemli satış stratejilerin başında içerik pazarlaması gelir. İçerik pazarlaması o kadar etkili bir stratejidir ki tek bir sayfadan elde edeceğiniz satış performansı, fiziki mağazanızın satış performansını katlayabilir!

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlaması, blog, basın bültenleri, e-posta, sosyal medya veya teknik incelemeler ile ilgili ürün veya hizmetin mevcut ya da potansiyel müşterilere içerik aracılığı ile pazarlanmasıdır. Doğru uygulandığında satış performansınızı katlayabilir, yanlış kullanıldığında ise potansiyel müşterileri kaçırabilir.

Doğru bir içerik pazarlaması için hedef kitlenin ihtiyaçları ve ne istedikleri çok iyi analiz edilmeli ve içeriklerde bu bilgiler en iyi şekilde yansıtılmalıdır. Böylece potansiyel müşterilerin sizi seçme olanağı artacaktır. Kullanıcılar hiçbir zaman tek bir siteye girerek alışveriş yapmaz! Kullanıcılar birçok web sitesini ziyaret edip kendileri için en faydalı ürünü almak ister.

İçerik pazarlaması, hedef kitlenin önemli endişelerine odaklanarak faydalı çözümler sunmalıdır. Bu yüzden içerikleri oluştururken;

  • Potansiyel müşterilerin aklındaki sorular
  • Hedef kitlenin ürün veya hizmetten beklentisi
  • Potansiyel müşterilerin ürün veya hizmetten elde edeceği fayda gibi hedef kitlenin endişeleri keşfedilmeli ve bunlar içeriğe eklenmelidir.

Bu sayede potansiyel müşteriler, aradıkları maksimum faydayı sizin ürününüzde bulabilir ve farklı web sitelerini ziyaret etmeyi sonlandırabilir.

İçerik Pazarlaması Neden Önemli?

Başarılı bir içerik pazarlaması rakiplerinize karşı avantajlı olmanızı sağlar. Ayrıca içerik pazarlaması satış performansı konusunda kendisini kanıtlamış bir stratejidir. 

  • İçerik pazarlaması kullanan işletmeler, kullanmayan işletmelere göre %30 daha fazla büyüme oranına sahiptir.
  • Sektörün önde gelen B2B pazarlamacılarının %72’si içerik pazarlamasının katılımı ve oluşturdukları olası satış sayısını artırdığını söylüyor.

Bu veriler, içerik pazarlamasının işletmelerin büyüme oranları ve satışlarında ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. 

Potansiyel Müşterilerinizi Yönlendirin

İçerikleri oluştururken son bölümde okuyucuları ürün veya hizmete yönlendirebilirsiniz. Potansiyel müşterinizi yeteri kadar bilgilendirdikten sonra “C2A” yani “okuyucuyu harekete geçirici eylem” cümlesi kullanarak satın alma işlemine teşvik edebilirsiniz.

İçerik pazarlaması yaparken ürün veya hizmeti kullanıcıların gözüne sokarak onları rahatsız etmekten kaçının. Aksi takdirde potansiyel müşterilerinizi kaçırabilirsiniz. Bu yüzden içerik pazarlaması yaparken ürün yerleştirmekten çok potansiyel müşterilerinizin endişelerine ve ihtiyaçlarına çözüm olmaya odaklanın!

SEO'nun Etkisi

İçerik pazarlaması, potansiyel müşterinizin dönüşüm işlemine etki eder yani satış performansınızı artırır. İçerik pazarlamasının başarılı olabilmesi için bir ön koşul bulunur: Etkileşim almak! Blog yazılarınızın daha fazla trafik alması için içerikleri SEO yani arama motoru optimizasyonuna uyumlu bir şekilde üretmeniz gerekir.

SEO oldukça geniş bir stratejidir. Tek bir içerikte SEO’yu tanımlamak oldukça güçtür ancak anahtar kelimeler SEO’nun temelini oluşturur. Arama motorları içeriğiniz ile anahtar kelime arasındaki alaka düzeyini değerlendirir ve kullanıcıların etkileşimine odaklanır. Gelişi güzel kullanılan anahtar kelimeler, etkileşim ve dönüşüm performansını olumsuz etkiler.

İçeriğinize anahtar kelime inşası yaparken şu yönergeleri takip etmeniz gerekir;

  • Sadece 1-2 adet odak anahtar kelime kullanın. Çok fazla anahtar kelime kullanarak içeriği boğmamaya özen gösterin.
  • Anahtar kelimenin varyasyonlarını kullanın.
  • Başlıklarda anahtar kelime geçirin.
  • Kalıcı bağlantınızda anahtar kelime kullanın.
  • Anahtar kelimeleri doğal akışa göre kullanın. Gereksiz ve akıcılığı bozan anahtar kelimeleri kullanmaktan kaçının.

İçerik pazarlaması doğru kullanıldığında satış performansınızı artıran en önemli stratejidir. İçerik Guru olarak markanız için doğru içerik planlaması ve anahtar kelime analizi yaparak satış performansınızı artıran kaliteli içerikler üretiyoruz. Hedef kitlenin endişelerine odaklanan, etkili ve faydalı içerik pazarlaması ile satışlarınızı hemen artırmaya başlayın! Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.