SEO uyumlu içerik denildiğinde genellikle akla anahtar kelime ve varyasyonları ile oluşturulan içerikler gelir. Ancak kaliteli bir SEO uyumlu içerik yazabilmek için öncelikle SEO’yu doğru anlamak gerekiyor. 

Google gibi arama motorları kullanıcılarına maksimum fayda sağlayacak içerikleri sunmak ister! Bu yüzden anahtar kelimeler ile dolu kalitesiz bir içeriğin sıralaması da aynı oranda verimsiz olur.

Google’ın faydalı içeriği keşfetmek için kullandığı sayısız algoritmalardan bazıları;

 • Kullanıcıların sayfada geçirdiği süre
 • Kullanıcıların sayfada yaptığı etkileşimler
 • Kullanıcıların sayfaya hangi platform üzerinden geldiği (sosyal medya, organik arama, ücretli arama vb.)
 • Kullanıcıların sayfayı hemen kapatma oranları
 • Sayfanın açılış hızı vb. gibi birçok etken, Google’ın  sayfanın ne kadar verimli olduğunu anlaması için kullandığı metrikler. 
Başarılı bir SEO uyumlu içerik anahtar kelime kaygısı gütmeden yazılır ve sayfaya gelen kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatmayı amaçlar.

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO uyumlu içerik, sayfanın arama motorlarında daha üst sıralarda çıkması için belirli optimizasyonlar yapılarak yazılan içeriklerdir. Ancak SEO uyumlu içerik yalnızca anahtar kelimelerden ibaret değildir. Bilinenin aksine anahtar kelimeler ile dolu içerikler sıralamanızı doğrudan etkilemez. 

İyi bir SEO uyumlu içerik, anahtar kelime kaygısından çok kullanıcılara sayfada iyi bir deneyim yaşatmayı amaçlar. Kullanıcılar sayfada iyi bir tecrübe yaşamazlarsa etkileşime girmeden sayfayı terk ederler. Bu da sıralamanın düşmesine neden olur. Google gibi arama motorları anahtar kelimenin kullanım oranından çok kullanıcıların içerikteki deneyimine göre sıralamayı belirler. 

Anahtar kelime kullanımı SEO uyumlu içerik için oldukça önemlidir. Ancak bu önemin sıralamaya doğrudan etkisi yoktur. Doğru kullanılmış anahtar kelime ve varyasyonları, içeriğin daha fazla anahtar kelimede sıralama almasını ve daha fazla trafik elde edilmesini sağlar.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu içerikler hazırlamadan önce oluşturulacak içeriğin analizini yapmak oldukça önemlidir. SEO uyumlu içeriği yazmaya başlamadan önce yapmanız gereken hazırlıklar şunlardır;

 • Hedef anahtar kelime ve aranma hacmi yüksek ek anahtar kelimeleri tespit etmek: Ahrefs, Ubersuggest veya Semrush gibi SEO araçları kullanarak anahtar kelime ve başlık analizleri yapabilirsiniz. Ancak bahsedilen SEO araçları ücretlidir. Ücretsiz bir araç arıyorsanız Google Keyword Planner bu konuda işinize yarayacaktır. Ayrıca tamamen manuel bir çalışma da yapabilirsiniz. Google’ın “kullanıcılar bunları da sordu” bölümü ve en alt tarafta yer alan “ilgili aramalar” bölümünden yararlanabilirsiniz. Bu bölümleri kullanarak aranma hacmi yüksek anahtar kelimeleri ve başlıklarını manuel bir şekilde analiz edebilirsiniz.
 • İçeriğin uzunluğuna karar vermek: Rakip sayfaların hedeflediğiniz anahtar kelimede oluşturdukları içeriklerin uzunluğuna bakarak rekabeti ölçümlemeniz gerekir. İçeriğinizin uzunluğu da bu rekabet seviyesine göre belirlenmelidir.
 • İçeriğin hedef kitlesini belirlemek: İçeriğin kimlere hitap ettiğini analiz etmeli ve ona göre bir dil belirlemelisiniz. Bu içerikler hedef kitlenizin ilgisini çekecektir. 
 • Literatür araştırması ve oluşturulacak içeriğin kurgusunu yapmak: Hazırlık sürecinin en önemli bölümü iyi bir araştırma yapmak ve içeriğin kurgusunu oluşturmaktır. “Hangi konu kitlenin ilgisini çeker, anahtar kelimeler nerelerde ve nasıl kullanılmalı, içeriğin hangi bölümünde fayda sağlanır, kullanıcıların ilgisini hangi başlıklar çeker” vb. sorulara içeriği yazmaya başlamadan önce cevap vermelisiniz. .

SEO uyumlu içerik yazarken hedeflenen anahtar kelimeyi Google’ın daha kolay anlamasını sağlamak için anahtar kelime yoğunluğunu ayarlamalı ve başlık – anahtar kelime optimizasyonlarını yapmalısınız. Ardından odak anahtar kelimenin URL’nin içinde geçtiğinden emin olmalısınız. Tüm bunlar, arama motorlarının içeriğin ne ile ilgili olduğunu anlamasını sağlar.

SEO uyumlu içerik yazarken dikkat etmeniz gereken teknik noktalar;

 • Başlık yani “H1, H2, H3, H4, H5, H6” etiketleri doğru ve anahtar kelimeler ile uyumlu bir şekilde kullanılmalıdır.
 • Yazım dili hedef kitleye göre seçilmeli ve bunun yanında dil ve anlatım kurallarına uygun cümleler kurulmalıdır. 
 • Anahtar kelimelerin yoğunluğu ve dağılımı iyi bir şekilde kurgulanmalıdır. 
 • SEO uyumlu içeriğin uzunluğuna rakiplere göre karar verilmelidir.
 • İyi bir literatür araştırması yapılarak benzersiz içerik oluşturulmalıdır.
 • SEO açısından daha faydalı olması için içeriğe iç veya dış linkler eklenmelidir. 
 • İçeriğe konu ile ilgili görseller eklemek, kullanıcı deneyimini olumlu etkiler. Kullanılan görsellere oluşturulan içerikle alakalı alt etiket eklenmelidir. 
 • Artık Google gibi arama motorları, meta etiketlerini aranma niyetine göre otomatik olarak yaratıyor. Ancak yine de iyi bir meta başlığı ve meta açıklaması oluşturmanın içeriğe bir zararı olmayacaktır.
Tüm bu maddeleri eksiksiz bir şekilde yapmak, iyi bir sıralama almak için yeterli olmayacaktır! Bunların her biri SEO uyumlu içerik yazarken dikkat edilmesi gereken teknik konular ve arama motorlarının içeriği kolay bir şekilde taraması için yapılması gereken optimizasyonlardır. İyi bir SEO uyumlu içerik niteliklidir, kullanıcı faydasını gözetir ve okuyucunun aradığı sonuca ulaşmasını sağlar. 
 
Kaliteli bir SEO uyumlu içerik yazmak için öncelikle kullanıcı deneyiminin önemsenmesi gerekir. Neredeyse her bir kelime için içerik oluşturmuş onlarca hatta yüzlerce web sitesi bulunuyor. Peki bu kadar içerik varken nasıl kullanıcı deneyimi yüksek ve benzersiz bir içerik oluşturulur?
Etkileşimi artırmak ve kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatmak için literatür araştırmasına önem verilmelidir. İşe, ilk sırada olan içeriklerin neleri doğru yaptığına odaklanarak başlayın. Bu faydaları kendi içeriğinizde kullanıcılara nasıl daha iyi aktarabileceğinizi düşünün. Maddelemeler, listelemeler, ilgi çekici başlıklar, tablolar ve görselleri diğer içeriklerden daha iyi yapmalı ve doğru yerlerde kullanmalısınız. 

Kullanıcıların %80’i içeriği okumak yerine başlıklara bakar ve ilgisini çeken başlığın altındaki paragrafı okur. Eğer bir sayfa, ilgisi çekici başlıklara odaklanmazsa okuyucu, sayfada zaman geçirmeden terk edebilir. Bu da içeriğin sıralamasını olumsuz etkiler.
 
 

SEO Uyumlu İçerik Yazarken Yapılan Hatalar

Türkiye’de yazılan içeriklere baktığımızda birçok içeriğin “anahtar kelime kaygısı” yüzünden alakasız ve katma değeri olmayan cümlelerden oluştuğunu görüyoruz. Sektördeki boşluk ve bilgi karmaşası yüzünden bazı kötü içerikleri hala ilk sıralarda görebiliyoruz. Bunun yanında niteliksiz içeriklerin yavaş yavaş sıralama kaybettiğini de gözlemliyoruz. İleride sıralama kaybı yaşamamak için temelde nitelikli içerikler üretilmeli ve içerikleri tekrar gözden geçirerek yapılan yanlışlar optimize edilmelidir. SEO uyumlu içerik yazılırken yapılan bazı yanlışlar şunlardır;

 1. Anahtar kelimeleri kullanmak için saçma sapan cümlelerin kurulması: Anahtar kelimeler SEO için oldukça önemlidir. Yukarıdaki bölümde neden önemli olduğunu ve neden kullanılması gerektiğini detaylı açıkladık. Sırf anahtar kelime kullanmak için içerikte kullanıcıların kafasını karıştıracak ve kullanıcıları olumsuz etkileyecek cümlelerden kaçınılmalıdır.
 2. İçerik arayüzünün iyi tasarlanmaması: Ne kadar iyi bir içerik hazırlamış olursanız olun, okuyucunun gözünü korkutacak bir paragraf ve başlık tasarımı varsa muhtemelen kullanıcılar sayfada etkileşime girmeyecek ve içeriği okumadan sayfayı terk edeceklerdir.
 3. Kelime sayısını tamamlamak için niteliksiz cümleler kurmak: Kullanıcıları etkilemek için sadece 6 saniyeniz var. Eğer ilk 6 saniyede kullanıcının ilgisini çekemezseniz birçoğu içeriğin devamını okumadan sayfayı kapatacaktır. Bu yüzden kullanıcıların okuduğu her bir cümle ilgi çekici ve içeriğin devamını okuması için teşvik edici olmalıdır.
 4. İçeriğin uzunluğuna dikkat edilmemesi: İçeriklerin uzunluğuna karar vermek için hedeflenen anahtar kelimede rekabetin ne kadar olduğu analiz edilmelidir. 
 5. Optimizasyonların yetersiz olması: Yukarıda SEO uyumlu içerik yazarken dikkat etmeniz gereken önemli teknik optimizasyonlardan bahsettik. Mükemmel bir içerik oluştursanız bile teknik açıdan karmaşık bir içeriği arama motorları verimli bir şekilde tarayamaz! Bu sebeple tüm optimizasyonlar eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır.
 6. Çeviri, spin ve kopya cümleler: Çeviri, spin ya da kopya cümleler ile yazılan içerikler hem kullanıcıya kötü bir deneyim yaşatır hem de içerikten bir verim alınmaz. Başka içerikteki 1-2 kelimeyi değiştirerek yenisini yazmak “özgün içerik” demek değildir! Sadece intihal araçlarında özgün olarak gözükür. 
 7. Web site otoritesine uygun olmayan anahtar kelimelere yoğunlaşmak: Arama motorları web sitelerinin otoritelerini dikkate alır. Web sitesinde otorite çalışması, yani backlink alarak bir referans ağı oluşturulmadıysa muhtemelen “içerik” gibi kısa anahtar kelimelerde sayfa görünmeyecektir. Bu sebeple “SEO uyumlu içerik” gibi daha uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanılmalıdır. 

İçerik Guru İle Yükselişe Geçin

İçerik Guru olarak içerik özelinde ihtiyaç duyduğunuz tüm SEO gerekliliklerini yerine getirerek markanıza fayda sağlayan kreatif içerikler üretiyoruz. Alanında uzman yazar ekibi ve içerik danışmanlarımız ile markanızın tüm içerik süreçlerini profesyonel ve hızlı çözümlerle baştan sona yönetiyoruz. 

Doğru içerik pazarlama stratejileri ile elde ettiğiniz trafiği “gerçek” dönüşüme çevirin! İçerik Guru ile yükselmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

SEO uyumlu içerikler ile daha fazla trafik almak ister misiniz?

İçerik Talebi Oluştur

© 2020-2022 İçerik Guru, tüm hakları saklıdır.

KVKK Aydınlatma Metni

Gizlilik Politikası